Results

 
 
Results for Meltham 10k on the 30th Jan 2022
 
Full NameClubCatHMSPositionRanking ScoreGrand Prix
Scott Hinchcliffe Barnsley Athletic Club M35  33 03 145 
Nigel Hockin Unattached M  33 39   
Thomas Needham Sowerby Bridge Snails Running Club M35  36 52 162 
Sam Green Wharfedale Harriers M  37 00 163 
Andrew Bowett Stadium Runners M40  37 06 163 
Christos Trelis Ilkley Harriers M  37 11 164 
Chris Merchant Rochdale Harriers M45  37 35 165 
Liam Morris Unattached M  37 53   
Andrew Heppenstall Penistone Footpath Runners M40  38 03 168 
Tim Brook Holmfirth Harriers M40  38 12 10 168 
Jonathan Moon Calder Valley Fell Runners M  38 18 11 169 
David Driver Wharfedale Harriers M40  38 27 12 169 15 
Shaun Dimelow Penistone Footpath Runners M50  38 57 13 171 
Richard Price Barnsley Athletic Club M45  39 23 14 173 
James Fryers Penistone Footpath Runners M  39 47 15 175 
Philip Mitchell Longwood Harriers Athletic Club M40  39 54 16 176 
Simon Parkinson Longwood Harriers Athletic Club M  39 57 17 176 
Ben Malcolm Penistone Footpath Runners M40  40 46 18 179 
Kieron Cawkwell Kimberworth Striders M  40 51 19 180 
John MacPhail Dewsbury Road Runners M40  41 09 20 181 
Matthew Pattison Stadium Runners M40  41 14 21 182 23 
Daniel Shorrock Unattached M35  41 17 22   
Michael Sanderson Holmfirth Harriers M35  41 25 23 182 
Rebecca Whalley Horsforth Harriers F  41 45 24 184 
Richard Hartley Unattached M40  41 55 25   
Jonathan Cartwright Stadium Runners M50  42 06 26 185 
Gavin Pittman Unattached M35  42 09 27   
Fraser Ambrose Stainland Lions M  42 13 28 186 
Anthony Waring Holmfirth Harriers M50  42 25 29 187 
Bridget Coomber Denby Dale Travellers F55  42 30 31 187 
Helen Roby Longwood Harriers Athletic Club F  42 30 32 187 
Paul Girdlestone Holmfirth Harriers M45  42 35 34 187 
Andrew Greenwood Sowerby Bridge Snails Running Club M35  42 49 36 188 
Vicky Shaw Barnsley Athletic Club F40  42 52 37 189 13 
Robert Booth Unattached M35  43 14 38   
Mark Pottinger Stainland Lions M40  43 22 40 191 
Craig Mitchell Longwood Harriers Athletic Club M45  43 26 41 191 17 
John Saeki Holmfirth Harriers M50  43 28 42 191 
Liam Kemp Derwent Runners M45  43 30 43 191 
Georgia Baynes Horsforth Harriers F  43 32 44 192 
Matthew Donnelly Stadium Runners M  43 45 45 193 
James Morris Dewsbury Road Runners M50  43 51 46 193 
Paul Openshaw Royton Road Runners M45  43 53 47 193 
James Hughes Stadium Runners M40  43 54 48 193 
Mark Wood Barnsley Athletic Club M45  43 57 49 193 
Helen Ward Halifax Harriers F40  43 59 50 194 
Oliver Pike Penistone Footpath Runners M40  44 08 51 194 
Barry Greaves Oldham & Royton M65  44 25 53 196 
Alexander Ross Dewsbury Road Runners M  44 51 54 197 
Andrew Bradley Roberttown Road Runners M35  44 56 57 198 
Timothy Webster Kingstone Runners M50  44 59 58 198 
John Eastwood Stadium Runners M50  45 05 60 198 
Helen Wells Dewsbury Road Runners F35  45 06 61 199 
Steve Taylor 100 Marathon Club M40  45 16 63 199 
Dominic Kelly Unattached M  45 24 67   
Jude Roberts Northowram Pumas M45  45 30 69 200 
David Mellor St Theresas M45  45 35 70 201 18 
Jon Boote Roberttown Road Runners M50  45 39 71 201 
Mike Keddie Dewsbury Road Runners M50  45 41 72 201 
Martin Dearie Dewsbury Road Runners M45  45 46 73 201 25 
Kohsuke Urano Longwood Harriers Athletic Club M40  45 49 74 202 13 
Andy Meskimmon Dewsbury Road Runners M55  45 57 75 202 
Josh Holmes Abbey Runners M35  46 00 76 203 
Amy Smith Holmfirth Harriers F  46 05 77 203 
Mark Davies Stadium Runners M60  46 15 79 204 
Julia Johnson Penistone Footpath Runners F55  46 20 81 204 
Robert Unwin Longwood Harriers Athletic Club M60  46 24 82 204 
Alex Frost Rossendale Harriers M50  46 26 83 204 
Christopher Lilley Handsworth Roadhogs M40  46 33 84 205 
Sean Oldroyd Sowerby Bridge Snails Running Club M55  46 41 85 206 
Mark Seed Salford Harriers M50  46 54 88 206 
Tom Smith Unattached M60  47 01 90   
Gareth Knight Stainland Lions M40  47 03 91 207 
Debbie Norris Dewsbury Road Runners F45  47 34 94 209 
Emma Bowen Unattached F50  47 40 95   
Phil Brown Holmfirth Harriers M40  47 43 96 210 
Jamie Hill Roberttown Road Runners M40  47 44 97 210 
Richard Holmes Unattached M50  47 47 98   
Matt Smith Stadium Runners M40  47 50 99 211 11 
Daniel Stafford Stainland Lions M35  47 52 100 211 15 
Adam Taylor Longwood Harriers Athletic Club M45  48 03 102 212 
Matt Broadhead Steel City Striders M45  48 09 103 212 12 
Michael Walsh Penistone Footpath Runners M40  48 17 105 213 
Robert Hatfield Unattached M40  48 23 106   
Peter Beever Penistone Footpath Runners M45  48 27 108 213 
Simon Garside Roberttown Road Runners M50  48 34 110 214 25 
Ben Walker Slaithwaite Striders RC M  48 38 111 214 
Richard Borysiewicz Valley Hill Runners M70  48 40 112 214 
Ian Hoskins Stainland Lions M55  49 03 113 216 
Steve Hall Stainland Lions M60  49 08 114 216 
Michael Nicholson Penistone Footpath Runners M45  49 16 116 217 
Helen Armitage Stainland Lions F55  49 19 117 217 
Philip Mitchell St Theresas M55  49 23 119 217 24 
David Smith Dewsbury Road Runners M60  49 25 121 218 
Melvin Thompson Roberttown Road Runners M50  50 04 123 220 
Emer Dudley Roberttown Road Runners F55  50 12 124 221 
Caroline Smith Stadium Runners F60  50 22 125 222 
Mark Preston Stainland Lions M55  50 23 126 222 
Jonathan Ford Unattached M45  50 25 127   
Karen Patterson Dewsbury Road Runners F45  50 29 128 222 
James Dunham Roberttown Road Runners M50  50 44 129 223 
Michelle Rogerson Stainland Lions F45  50 46 130 223 
Keith Gordon Penistone Footpath Runners M70  50 49 131 224 
Andrew Fisher Dewsbury Road Runners M45  50 52 132 224 
Kathy Armitage Stadium Runners F50  50 56 133 224 
Darren Pryce Kimberworth Striders M50  50 59 134 224 
Steven Marsland Slaithwaite Striders RC M55  51 11 136 225 
Jason Keast Royton Road Runners M50  51 17 139 226 
Laura Coulson Unattached F40  51 25 140   
Kayleigh Stockdale Slaithwaite Striders RC F  51 26 141 226 
Scarlett Vickers Dewsbury Road Runners F  51 30 142 227 
Rachel Bowden Unattached F40  51 33 143   
Kevin Jaggar Stainland Lions M50  51 46 144 228 
Martin Martin Stainland Lions M60  51 49 145 228 
Richard Spendlove Calder Valley Fell Runners M70  52 07 147 229 
Steven Crowther Stainland Lions M55  52 10 148 230 
Aileen Baldwin Stainland Lions F70  52 13 149 230 
Stuart Tattersfield Roberttown Road Runners M50  52 15 151 230 13 
Michael Sunderland Huddersfield Road Runners M60  52 24 152 231 
Helen Royles-Jones Steel City Striders F  52 28 153 231 
Rachel McCusker Dewsbury Road Runners F  52 35 155 231 
Charlotte Pogson Stadium Runners F  52 36 156 232 
Ruth Dower Holmfirth Harriers F50  52 41 157 232 
Daniel Arthurs Rochdale Triathlon M  52 58 158 233 
Paul Ellis Unattached M35  53 06 159   
Steven Andrews Barnsley Harriers M50  53 41 162 236 
Helen Ahmad Stadium Runners F45  53 44 163 237 
Amjid Khan Stainland Lions M40  53 45 164 237 
Karen Hassall Unattached F40  53 47 165   
Christine Mitchell Unattached F55  54 03 169   
Megan Nelson Slaithwaite Striders RC F  54 17 173 239 
Natalie Clayton Slaithwaite Striders RC F  54 19 174 239 
Amy Beswick Slaithwaite Striders RC F  54 19 175 239 
John Cottam Stadium Runners M65  54 21 176 239 
Stephanie Street Steel City Striders F65  54 22 177 239 
Nigel Taylor Unattached M50  54 24 178   
Stephen Brook Queensbury Running Club M70  54 26 179 240 
Craig Wellens Rossendale Harriers M50  54 49 180 241 
Judy Harker Unattached F50  54 57 181   
Paul Needham Dewsbury Road Runners M60  55 01 182 242 19 
Sarah Halstead Penistone Footpath Runners F50  55 02 183 242 25 
Michael Proctor Longwood Harriers Athletic Club M70  55 03 184 242 
Madeline Stansfield Dewsbury Road Runners F65  55 05 185 242 
Kiersti Dickinson Slaithwaite Striders RC F50  55 12 186 243 
Olga McMahon Dewsbury Road Runners F40  55 14 187 243 25 
Tracey Kerridge Sowerby Bridge Snails Running Club F55  55 32 188 244 22 
Rob Austin-Howarth Sowerby Bridge Snails Running Club M40  55 38 189 245 
Stewart Kemp Dark Peak M65  55 41 190 245 
Andrew Pigg Stadium Runners M55  55 42 191 245 
Martin Athey Dewsbury Road Runners M40  55 44 192 245 
Hayley Kelly Stainland Lions F50  55 52 193 246 
Nada Ross Steel City Striders F55  55 54 195 246 
Laraine Penson Stainland Lions F45  56 03 197 247 
Ben Jackson Stadium Runners M  56 11 199 247 
Heather Ellis Dewsbury Road Runners F50  56 14 200 248 
Thaddaeus Varey Unattached M40  56 26 202   
Richard Croft Holmfirth Harriers M35  56 31 204 249 
Jan King Stainland Lions M70  56 40 205 249 
Stuart Gall Unattached M40  56 45 206   
Nicholas Mallon Unattached M45  56 46 207   
Kevin Wong Steel City Striders M45  56 48 208 250 10 
Trish Kaye Dewsbury Road Runners F55  56 51 209 250 
Laura Rangeley Steel City Striders F  57 16 217 252 25 
Ian Blackburn Steel City Striders M60  57 24 218 253 
Julie Orme Roberttown Road Runners F55  57 26 219 253 
Jill Scrivens Penistone Footpath Runners F50  57 27 220 253 
Joseph Loughman Lonely Goat RC  M  57 29 221 253 
Bryan Bryan Middleton Harriers Athletic Club M45  57 49 224 255 
Susan Cash Stainland Lions F55  57 58 227 255 
Michelle Illingworth Dewsbury Road Runners F40  58 05 229 256 
Karen Mitchell Longwood Harriers Athletic Club F60  58 07 230 256 
Di Simmons Wakefield Harriers F60  58 18 232 257 
Sandy Gee Stainland Lions M60  58 19 233 257 11 
Rebecca Stocks Kimberworth Striders F35  58 20 234 257 
Paul Armitage Stainland Lions M60  58 23 235 257 19 
Ann Kisluk Eccleshill Road Runners F50  58 25 236 257 
Joanne Burden Roberttown Road Runners F40  58 29 237 257 
Fiona Willis Stadium Runners F60  58 40 239 258 
Paula Pickersgill Stainland Lions F50  58 43 240 258 
Bill Hunter Holmfirth Harriers M70  59 21 244 261 
Carol Robinson Unattached F45  59 28 245   
Angie Garside Roberttown Road Runners F50  59 40 246 263 25 
Ian Weagg Penistone Footpath Runners M60  59 44 248 263 
Richard Wood Roberttown Road Runners M45  59 54 250 264 11 
Jenny Marshall Stainland Lions F35  59 54 251 264 
Vicky Noble Holmfirth Harriers F35  59 58 252 264 
Nicki Cartwright Stadium Runners F40 00 07 254 265 
Robert Haigh Dewsbury Road Runners M50 00 12 256 265 
Rachel Stanley Dewsbury Road Runners F35 00 27 258 266 
Rachel Balbontin Dewsbury Road Runners F35 00 27 259 266 
Carl Lecomber Stadium Runners M60 00 38 261 267 16 
Lindsay Bradley Unattached F 00 40 262   
Imogen Butcher Kingstone Runners F 00 53 263 268 
Mark Richardson Dewsbury Road Runners M60 01 08 265 269 
Tracy Woodward Penistone Footpath Runners F50 01 21 267 270 
Sarah Wilkinson Roberttown Road Runners F 01 34 270 271 14 
Linda Hayles Halifax Harriers F65 02 07 272 273 
Will Hayler Ealing Eagles Running Club M40 02 07 273 273 
Mark Wilson Dewsbury Road Runners M50 02 15 274 274 
Philip Butcher Kingstone Runners M55 02 53 277 277 
Barbara Haigh Penistone Footpath Runners F70 02 58 278 277 13 
Adele Friend Sowerby Bridge Snails Running Club F35 02 59 279 277 
Jane Ramsden Dewsbury Road Runners F60 03 10 280 278 
Susan Hope Dewsbury Road Runners F55 03 11 281 278 
Alex Whyte Stainland Lions F50 03 19 282 279 14 
Jane Stirling Holmfirth Harriers F50 04 07 283 282 
Emma Moon Sowerby Bridge Snails Running Club F 04 12 284 283 
Sarah Seymour Dewsbury Road Runners F50 04 14 286 283 
Sally Slack Dewsbury Road Runners F45 04 47 290 285 
David Shepherd Dewsbury Road Runners M50 04 51 291 285 
Mark Higgs Unattached M55 05 08 292   
Jenny Walker Stainland Lions F55 05 18 293 287 
Amanda Aviyard Newark Athletic Club F45 05 25 294 288 
Sandra Pinder Sowerby Bridge Snails Running Club F60 05 28 295 288 20 
Sally Backhouse St Theresas F45 05 32 297 288 
Lindsay Trelford Lonely Goat RC  F40 06 15 301 292 18 
Wendy Paulson Stainland Lions F50 06 43 306 294 
Richard Whale Holmfirth Harriers M65 06 45 307 294 
Adrian Good Steel City Striders M40 06 51 308 294 
Shaun Seymour Dewsbury Road Runners M55 07 30 309 297 
Patricia Hallowell Stainland Lions F50 08 02 310 299 18 
David Gee Sowerby Bridge Snails Running Club M60 09 34 316 306 
Jackie Barker Stainland Lions F65 09 55 320 308 21 
Joanne Gleig Steel City Striders F60 10 09 321 309 
Dawn Greaves Dewsbury Road Runners F45 10 09 322 309 
Dianne Ronson Sowerby Bridge Snails Running Club F50 10 32 323 311 
Richard Lambert Stainland Lions M60 10 49 324 312 
Paul Wheatley Barnsley Harriers M65 11 28 325 315 
John Spencer Penistone Footpath Runners M65 12 11 327 318 
Rukhsana Browning Sowerby Bridge Snails Running Club F40 13 47 331 325 
Siobhan Orr Dewsbury Road Runners F 13 58 332 326 25 
Helen Johnson Kingstone Runners F55 15 06 333 331 
Russell Dyson Stadium Runners M70 16 05 335 335 
Charlotte Brady Sowerby Bridge Snails Running Club F40 19 01 338 348 
Julie Clark Sowerby Bridge Snails Running Club F60 20 56 339 356 
Su Page Sowerby Bridge Snails Running Club F50 21 46 340 360 
Carol Whitworth Sowerby Bridge Snails Running Club F55 22 49 341 365 
Gail Fawcett Stainland Lions F50 26 20 342 380 
 
<<< View the External Full Results
 
<<< External Link: https://www.dewsburyroadrunners.co.uk/cgi/resultsQuery.php?Event=16641&fwd=1
 
<<< Printable Plain Version of these Results
 
<<< Download a CSV file
 
<<< Back To Main Results Page

Home | News | Membership | Calendar | Results | Rankings | Club Runs | About Us | Contact Us | Events | Dewsbury 10k | X Country | Newsletter | Club Kit | Club Colours | Flat Cap 5 | Gallery | Profiles | Bob Graham Round

Version 4.1 Webdesign © Andrew Cottier 2022